Boat Bike Tours

Spoznávať Európu z paluby lode a zo sedadla bicykla  

Cykloplavba je kombinácia plavby na pohodlnej a modernej lodi so zážitkom spoznávania nových miest zo sedla bicykla. Cez deň zaujímavé cyklotúry a cez noc pohodlné ubytovanie v kajute.
Samozrejme, v skutočnosti je toho oveľa viac: navštívené destinácie, noví ľudia, s ktorými sa stretnete, výborná strava a servis na palube, skúsení sprievodcovia, detailné mapy itinerárov, kvalitné bicykle, ktoré si môžete prenajať …

Päť dní, týždeň alebo dva (podľa toho, čo si vyberiete) budete spoznávať oblasť pozdĺž trasy a objavovať jej pozoruhodnosti. Z paluby lode, zo sedadla bicykla alebo len tak pešo.

História:
Všetko to začalo v 1977, založením spoločnosti Channel Cruises Holland (CCH) na riečne plavby v Holandsku: Arie Krüse s malou loďou a skupinou entuziastických pasažierov. Záujem rástol a už čoskoro bolo treba prenajať nové plavidlá. V roku 1995 prevzal spoločnosť Jan Timmermans.
Ku koncu 90. rokov sa na palubách objavili bicykle. Tento koncept spojenia plavieb s cykloturistikou sa ukázal ako tak úspešný, že sa spoločnosť CCH rozhodla pre novú značku: Boat Bike Tours (BBT). Boat Bike Tours je mladšou sesterskou spoločnosťou Channel Cruises Holland, ktorá i naďalej motorové člny prenajíma pre skupiny.

Lode:
Vo flotile Boat Bike Tours sú motorizované lode a plachetnice. Niektoré lode sú označené ako Cykloplavby Boat Bike Tours - Premium lode, na označenie vyššej úrovne pohodlia a vybavenia.

Kajuty:
Ubytovanie je v dobre vybavených kajutách, ktoré sú rozdelené do niekoľkých kategórií; podľa vybavenia, veľkosti, umiestnenia a extra. Každá kajuta má svoju vlastnú kúpeľňu so sprchou, wc a umývadlom. Väčšina kajút má dve odelené nízke lôžka; iba niektoré majú manželské lôžko. Niektoré kajuty môžu mať poschodové postele.
Single kajuty, viaclôžkové pre 3 a 4 osoby, ako aj kajuty na hornej palube sú k dispozícii  podľa destinácie / lode. Na požiadanie Vám pošleme bližšie informácie.
3. a 4. lôžka sú spravidla vyklápacie alebo poschodové. Kajuty na hornej palube sú drahšie než tie na spodnej palube.
Pripomíname Vám, že priestory na lodi sú limitované.

Denný program:
Po bohatých raňajkách (počas ktorých si môžete pripraviť aj balíček na obed: sendvič, ovocie) sa medzi 8:30 a 9:30 vylodíme. Loď stojí väčšinou priamo v centre mesta alebo v jeho tesnej blízkosti. A zatiaľ čo sa loď plaví do ďalšieho prístavu, vyrazíme na cyklotúry; po cyklotrasách alebo vybraných chodníkoch, za miestnymi prírodnými, historickými a kultúrnymi pozoruhodnosťami.
Po ceste ale často navštívime aj iné zaujímavé atrakcie: miestny pivovar či vinohrad, múzeum, hrad, syrovú farmu alebo veterný mlyn.
Vstupy počas týchto návštev sa platia osobitne, priamo u sprievodcu na palube. Ak sa budete chcieť týchto spoločných exkurzií zúčastniť, počítajte so sumou asi € 30 euro za týždeň. Detaily nájdete vždy pri popise cykloplavby.
Po návrate vás na palube bude čakať káva a čaj, v očakávaní chutnej 3-chodovej večere, ktorá sa bude podávať v lodnej reštaurácii.
Po večeri vás čaká prednáška o programe na ďalší deň a o možnostiach cyklotúr a exkurzií. Všetky sú bez príplatku, vrátané tých so sprievodcom.
V príjemnej spoločnosti ostatných hostí (rôznych národností) potom môžete v salóne alebo lodnom bare spoločne prehodnotiť zážitky prežitého dňa.

Strava na palube:
Každé ráno sú pripravené bohaté raňajky. Počas nich je možné nachystať si podľa vlastnej chute balíček na obed so sebou. Večer sa v reštaurácii podáva 3-chodová večera (okrem jedného dňa).
Po návrate z cyklotúry sú k dispozícii káva a čaj. Ostatné nápoje sú za príplatok. Na palube je dobre vybavený self-service bar.
Konzumované nápoje sa platia na konci plavby, v hotovosti.
Je možné priniesť si vlastný nápoj, v takom prípade sa bude účtovať korkovné.

Špeciálne požiadavky na stravovanie je potrebné nahlásiť pri rezervácii plavby. Vegetariánske jedlá sú k dispozícii vždy, ostatné požiadavky sú na prepotvrdenie. V niektorých prípadoch môže byť aplikovaný príplatok (napr. na bezlepkové a bezlaktózové jedlá).
Vzhľadom na obmedzenú kapacitu nie je možné zabezpečiť vegánsku stravu; lodná kuchyňa nemá dostatok miesta na uskladnenie špeciálnych pomôcok a potravín potrebných k príprave čisto vegánskych jedál.

Deti:
sú na palube vítané. Ešte pred potvrdením rezervácie sa však uistite, že sú schopné prejsť na bicykli vzdialenosť 30 až 60 kilometrov za deň (presnejšie informácie o vzdialenostiach nájdete v programe každej cykloplavby). Prípadne, či sú zvyknuté vydržať v bicyklovej sedačke či boxe dobrú časť dňa. Riešením môže byť aj tzv. co-pilot bike.
Riešením môže byť ostať na palube aj počas dňa, v každom prípade deti pod 18 rokov musia byť pod dohľadom dospelej osoby.

Internet a Wi-Fi na palube:
Všetky lode majú na palube internet a možnosť Wi-Fi. 
– Niektoré lode ponúkajú balíček Wi-Fi zadarmo (zvyčajne 100 Mb na zariadenie a deň); ďalšie dátové balíčky sa dajú zakúpiť online (platí sa kreditnou kartou).
– Iné lode ponúkajú Internet bez limitu počas celej plavby za poplatok € 10 až € 15 na týždeň a zariadenie.
– Premium lode ponúkajú Wi-Fi zadarmo, bez limitu.

Pripomíname, že mobilné internetové spojenie na lodiach môže byť pomalšie než to, na ktoré sú zvyknutý doma.
Internetové spojenie je k dispozícii v spoločných priestoroch lode (lounge, salón, reštaurácia), ale signál môže byť slabší v kajutách (najmä na spodných palubách).
Disponibilita, kvalita a ceny za používanie internetu a Wi-Fi na lodiach sa môžu odlišovat podľa konkrétnej lode.

Sprievodcovia:
sú zodpovední za organizačnú a logistickú stránku cesty. Sú hlavným kontaktom pre všetkých hostí a sprevádzajú ich na cyklotúrach. Rôznia sa pôvodom, vekom i osobnosťou, ale sú plní entuziazmu, priateľskí, skúsení, flexibilní a profesionálni.
Každý deň po večeri sprievodca predstaví program a trasu na nasledujúci deň; zodpovie na otázky, podelí sa o tipy na najzaujímavejšie miestne atrakcie či najlepšie zastávky na občerstvenie.

Fajčenie je povolené iba vo vyhradenom priestore na otvorenej palube. Vo vnútorných priestoroch lodí a v kajutách z bezpečnostných dôvodov nie je dovolené fajčiť.

Cyklotúry:
Independent = Nezávislé exkurzie - ideálne pre skúsených cyklistov. S detailnou mapou oblasti a odporúčanou trasou sa môžete sami rozhodnúť kadiaľ ísť, čo navštíviť a ako rýchlo postupovať.
Semi-guided = S čiastočným vedením - sprievodca Vás na večernom stretnutí oboznámi s trasou a dostanete detailnú mapu a popis. Bicyklujete ale potom samostatne. Sprievodcu možete kontaktovať v prípade nutnosti či otázok.
Fully-guided = plne sprevádzaná - ak si netrúfate na samostatnú túru, vyberte si trasu so sprievodcom. Spoločne navštívite vybrané pozoruhodosti a atrakcie.
Na lodiach Premium je štandardom koncept plne sprevádzaných cyklotúr.

Dĺžka cyklotúr závisí od trasy - asi 25 až 60 kilometrov za deň. Každý deň budete mať dostatok času na prehliadky zaujímavostí a pamiatok, spoznávanie mestečiek a dedín, vychutnať si kávu či miestne špeciality alebo navštíviť niektoré z múzeí pozdĺž cesty. 

Úroveň podľa obtiažnosti:
Cyklotúry sú rozdelené do 5 úrovní, pričom 1 je Ľahká a 5 je Náročná. Takmer všetky trasy Boat Bike sú vhodné pre väčšinu cyklistov, od skúsenejších rekreačných až po začiatočníkov a cyklistov v bežnej telesnej forme.
Ani jedna z ponúkaných cyklotrás nedosahuje 5. úroveň.
Úrovne obtiažnosti sú nastavené podľa geografického terénu, ale aj iných charakteristík typických pre danú oblasť. Obtiažnosť každej trasy je v programe vyznačená číslom (1-5) a grafom hornatosti.
Tak napríklad, všetky cykloplavby v rovinatom Holandsku sú klasifikované ako 1. úroveň. No i napriek tomu, občas treba počítať so silným protivetrom, ktorý môže dať zabrať!
Väčšina cyklotrás in Belgicku, Nemecku, severnom Francúzsku a oblasti Bordeaux má taktiež úroveň 1 alebo 2. Trasy v francúzskom regióne Champagne a niektorých častiach južnej Európy ako Španielsko, Taliansko a Chorvátsko majú priradenú úroveň 3 a vyššie, kvôli náročnejšiemu stúpaniu v hornatej krajine.
Je potrebné brať do úvahy, že aj miestna klíma, vyššie teploty a vlhkosť môžu hrať významnú úlohu.

Deň na palube:
Ak sa niektorý deň necítite na pedálovanie, môžete ostať na palube a vychutnať si pohľad na okolie počas plavby, z príjemného miesta na otvorenej palube alebo v lodnom salóne. Loď sa samozrejme nemôže počas plavby zastaviť, takže nemôžete bicyklovať iba polovicu trasy.  Ak sa rozhodnete stráviť deň na palube, pripravte si počas raňajok určite obedový balíček, lebo počas dňa nie je na palube obsluha - posádka je zamestnaná upratovaním kajút a prípravou večere.

Bicykle:
Takmer všetky lode majú na palube svoje vlastné bicykle. Jedná sa o pevné, spoľahlivé a pohodlné bicykle. K dispozícii je aj limitovaný počet e-bajkov. V prípade, že loď nemá dostatok bicyklov, budú prenajaté. Bicykel si zarezervujte vopred.
Vlastné bicykle
Ak chcete, môžete si na palubu priniesť vlastný bicykel. V tom prípade je potrebné to zahlásiť vopred, aby vám preň bolo na palube rezervované miesto. Pripomíname, že spoločnosť, posádka ani CK neručia za prípadné poškodenie, stratu či krádež.

Extra
K výbave patrí cestovná taška, malý set na opravy a – nie na všetých plavbách– prilba (tá je inak k dispozícii na požiadanie).
Upozornenie: Elektrobicykle majú malý elektrický motor a batériu, ktoré napomáhajú a uľahčujú šliapanie do pedálov, ale samostatne vás neodvezú. Nie sú vhodné pre netrénovaných cyklistov: vďaka batérii a motoru sú ťažšie než obyčajný bicykel a majú aj rýchlejšiu akceleráciu.

Veľkosti bicyklov:
Vo všeobecnosti, na zapožičanie sú k dispozícii bicykle pre osoby s výškou od 150 cm a elektrobicykle pre osoby od 155 cm. Na požiadanie môžu byť dostupné aj menšie bicykle (pre deti). Menšie elektrobicykle nie sú k dispozícii.
O veľkosti bicykla rozhoduje "inseam" (dĺžka nohy od rozkroku po chodidlo, kde sa dotýka zeme); aby sa vzdialenosť od sedadla na pedál zhodovala s takmer vystretou končatinou. Podľa tejto informácie je možné zabezpečiť bicykel na-mieru aj vopred.
Okrem odporučenej veľkosti je ale dôležitý aj pocit na bicykli. Ak preferujete vzpriamenejší posed, vyberajte si väčšie veľkosti rámov a ak naopak preferujete športovejšiu jazdu, tak siahnite po menšej veľkosti rámu.

Prilby:
v Španielsku, Turecku a Chorvátsku je nosenie cyklistickej prilby povinné. V Taliansku je povinné pre deti do 16 rokov, v Rakúsku a Francúzsku do 12 rokov, na Slovensku pre deti do 14 rokov a bez rozdielu veku na cestách mimo obytných zón.
V ostatných krajinách nosenie prilby je odporúčané, ale nie je povinné. Odporúčame priniesť si vlastnú prilbu.
Na plavbách Premium je zapožičanie prilby zahrnuté v cene (na požiadanie).

Cykloplavby PremiumCykloplavby Premium:
Na lodiach Cykloplavby Boat Bike Tour - Lode Premium Premium s kapacitou 20 až 40 pasažierov
Cyklotúry so sprievodcom v malých skupinách*
Wi-Fi na palube zdarma
Excelentná úroveň služieb
Klimatizácia vo všetkých kajutách
K dispozícii prilby (na vyžiadanie vopred)
​* Cyklotúry so sprievodcom sú v skupinách do 18 (na menších plavidlách) alebo 22 osôb (na väčších plavidlách). Ak je na palube viacej cyklistov, k dispozícii bude ešte jeden sprievodca, ktorý bude sprevádzať druhú skupinu. V tom prípade je možný výber medzi dlhšou a kratšou alebo rýchlejšou a pomalšou cyklotúrou (podľa programu trasy).