Hurtigruten

“Leave nothing but footprints, take nothing but pictures and kill nothing but time.”

Zanechávaj po sebe iba odtlačky svojich nôh, neodnes si nič, iba fotografie a nezabíjaj nič okrem času.

Nórska lodná spoločnosť Hurtigruten (v nórštine to znamená "rýchla cesta"), do roku 2007 známa ako Norwegian Coastal Express, bola založená v roku 1893 na prevádzkovanie plavieb na nórskom západnom a severnom pobreží medzi Bergen a Kirkenes.

CK ONEWORLD TRAVEL - LUXUSNÉPLAVBY.SK JE OFICIÁLNYM PSA (PREFERRED SALES AGENT) TEJTO SPOLOČNOSTI

Destinácie

Lode Hurtigruten plávajú takmer pozdĺž celého pobrežia Nórska so zastávkami v takých miestach ako Bergen, Geirangerfjord, Tromso, či ostrovy Lofoten.
Lode HX Hurtigruten Expeditions sú určené na Expedičné plavby expedičné plavby aj v iných oblastiach sveta: Grónsko, Island, Rusko, Svalbard / Špicbergy, Európa, Karibik, Severná, Centrálna a Južná Amerika a Antarktída.

Hurtigruten je momentálne zrejme najekologickejšou plavebnou spoločnosťou vôbec - viac info

Názov lodeTonážDĺžkaKapacitaRok
výstavby 
MS Fram Expedičné plavby11.647 t114 m318 pax2007/2017
MS Fridtjof Nansen Expedičné plavby20.889 t140 m530 pax2019
MS Kong Harald Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby11.204 t122 m590 pax1993/2016
MS Lofoten Nórske plavby2.621 t87 m400 pax1964/2015
MS Maud Nórske plavby Expedičné plavby16.151 t135 m554 pax2003/2021
MS Nordkapp Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby11.386 t123 m590 pax1996/2016
MS Nordlys Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby11.204 t122 m590 pax1994/2018
MS Nordnorge Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby11.384 t123 m590 pax1997/2016
MS Nordstjernen Expedičné plavby2.191 t81 m149 pax1956/2014
MS Otto Svedrup Nórske plavby Expedičné plavby15.690 t138 m554 pax2002/2021
MS Polarlys Nórske plavby11.341 t123 m619 pax1996/2018
MS Richard With Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby11.205 t122 m590 pax1993/2018
MS Roald Amundsen Expedičné plavby20.889 t140 m530 pax2019
MS Santa Cruz II Expedičné plavby2.664 t72 m90 pax-/2021
MS Spitsbergen Expedičné plavby7.025 t97 m243 pax2009/2016
MS Trollfjord Nórske plavby 16.140 t136 m822 pax2002/2021
MS Vesteralen Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby6.261 t108 m554 pax1983/2022
Nórske plavby Nórske plavby Expedičné plavby Expedičné plavby Trajekt Ferry-cruise Trajekt Cruise-Ferry

 

Guest Lounge lodnej spoločnosti v prístave v Bergene 

Guest Lounge má rozlohu cca 525 m2. Hostia nastupujúci na loď si môžu oddýchnuť po ceste a získať dodatočné informácie o svojej lodi a o plavbe. Pred nalodením sa na palubu prebehne aj bezpečnostná inštruktáž v osobitnej prednáškovej sále. 
V čase od 13:00 do 21:00 sa v salóne podávajú ochutnávky nórskej prímorskej kuchyne a ľahké občerstvenie.  Guest Lounge je k dispozícii aj pre cestujúcich na expedíčných plavbách Hurtigruten, ktorých program zahŕňa v itinerári tento prístav. 

Jazyk na palube

Na plavbách pozdĺž nórskeho pobrežia: Úradnými jazykmi na palube sú nórčina a angličtina. Mnohí sprievodcovia, personál na recepcii a členovia posádky hovoria aj nemecky.
Na expedičných plavbách je oficiálnym jazykom na palube je angličtina. Oznamy a tlačené materiály sú k dispozícii aj v nemčine. Na vybraných plavbách môžu byť, podľa obsadenia lode, oznámenia podávané aj vo francúzštine a čínštine.

Hostia na palube

Na pravidelných nórskych plavbách stretnete najmä miestnych, ktorí cestujú z jedného prístavu na druhého alebo sa zúčastňujú konferencií na palube. Ďalšou najčastejšie zastúpenou národnosťou sú Nemci, potom Angličania ďalší Európania, Američania a Austrálčania. Na palube môžu byť aj stredne veľké a väčšie skupiny; ostrieľaní cestovatelia, a jednotlivci, ktorí sa len prosto kochajú scenériami a malebnými mestečkami. Mnohí hovoria slušne po anglicky. Priemerný vek býva okolo 50 rokov, pri malom počte detí. Jedným z pôvabov týchto ciest je, že cestujúci sa tu neustále menia vďaka stálemu nastupovaniu a vystupovaniu počas plavby.

Vybavenie lodí

Hoci sú ich lode pohodlné a štýlovo moderné, sú orientované na funkcionalitu a teda postrádajú tradičné symboly klasických výletných lodí: kasína, divadlá, tobogany, organizované aktivity a zábavu, či výber alternatívnych reštaurácií. Lode ponúkajú saunu, posilňovňu, knižnicu, bazén a vírivky. Na niektoré lode si môžete vziať za príplatok i svoj osobný automobil.

Ubytovanie na palube:

Vybrať si môžete zo širokej škály pohodlných kajút. Líšia sa veľkosťou a umiestnením, niekedy aj v rámci rovnakej triedy, a vo všeobecnosti platí, že vonkajšie kajuty na vyšších palubách majú veľké okná, zatiaľ čo dolné paluby majú malé okienka.
Kajuty majú väčšinou kapacitu pre 2 osoby - viaclôžkové kajuty sú k dispozícii na vyžiadanie a prepojené kajuty sú k dispozícii na vybraných lodiach.

Stravovanie: Na trajektových lodiach spoločnosti sa stolovanie sa odohráva v jednej reštaurácii. Raňajky a obedy sú otvorené a podávané formou bufetu  s dobrým výberom chutných nórskych a medzinárodných jedál. Večere sú v stanovených časoch s vyhradenými miestami, obsahujú tri chody. Špeciálne požiadavky ohľadom stravovania je potrebné nahlásiť vopred. Kaviareň otvorená 24 hodín denne (tu sa platí za každú konzumáciu podľa jedálnička) je najčastejšie využívaná cestujúcimi, ktorí cestujú len na krátkych úsekoch.
Na expedičných lodiach je k dispozícii viac reštaurácií.

Na palubách je pitná voda dostupná aj v kajutovej kúpeľni. Počas hlavných jedál sa podáva stolová a sýtená voda, bez príplatku.
Alkohol je vysoko zdanený, v poplatnosti s nórskymi zákonmi. Nie je povolené priniesť si na palubu vlastné alkoholické nápoje. V opačnom prípade budú zabavené a vrátené až na konci plavby..

Program na palube:

Atmosféra na palube je rôznorodá, pretože tieto lode okrem medzinárodnej klientely, ktorá plavby využíva ako výletné, taktiež prepravovujú náklad a miestnych obyvateľov. Väčšina čisto nórskej posádky hovorí po anglicky, mnohí plynule.
Na rozdiel od letných plavieb s občasným hudobými interpretami na palube, zábava nebýva naplánovaná. Cestujúci väčšinou sledujú neustále sa meniacu scenériu z palúb alebo z vkusne zariadených pozorovacích salónikov a barov, zatiaľ čo niektorí si čítajú a hrajú spoločenské hry. Diela nórskych maliarova sochárov príťažlivo zdobia celú flotilu.

Na lodiach Hurtigruten poskytuje zábavu sama matka príroda a hlavnými atrakciami sú teda dychvyrážajúce scenérie a interakcia s ostatnými cestujúcimi. Ich plavby sú často označované ako "najkrajšie na svete".

Bezplatné používanie palubnej WiFi pre všetkých hostí na palube
Bezplatné používanie  neoprénových oblekov.

Programy pre deti: 

od 2018 zavádza Hurtigruten na svojich nórskych plavbách program "Young Explorers". Účastniť sa ho môžu deti vo veku od 7 do 13 rokov a je zameraný na poznávanie nórskej prírody, klímy a kultúry. Deti sa primeranou a zábavnou formou dozvedia viac o divých zvieratách, folklóre a tradičných kulinárskych špecialitách, ale aj o ochrane prostredia a o známych nórskych objaviteľoch.
Súčasťou tohto programu je aj výber vyše 20 "Young Explorer Friendly" exkurzií.

Exkurzie na pevnine:

Rozsiahly program exkurzií, niektoré zamerané na ročné obdobia, zahŕňajú napríklad mestské pešie výlety, múzeá a cirkevné návštevy, ornitológické pozorovania, psie záprahy, pozorovanie Severnej žiary, jazdy na kajaku, kultúrne zamerané výlety v Laponsku či poldenné programy na Severný mys. Všetky exkurzie môžu byť vopred rezervované on-line.

Dress code / oblečenie na palube:

nie je absolútne žiadny, dokonca ani počas večere.

Prepitné pre personál:

Hurtigruten na svojich lodiach nepožaduje žiadne prepitné. Je to iba na osobnom uvážení.

Fajčenie:

je povolené iba vo vyhradených priestoroch na vonkajších palubách.

Oficiálna valuta na palube:

Všetky tovary a služby na Hurtigruten lodiach sú účtované v nórskych korunách (Norwegian Krone). Môžete platiť kreditnými kartami, výletnou kartou (zabezpečíte si ju na recepcii lode) alebo v hotovosti. Na otvorenie palubného účtu môžete použiť karty Visa, American Express, Diners alebo MasterCard. Na konečné vyrovnanie účtu môžu byť použité aj iné karty, ale nie na jeho aktiváciu.
Na palube nie je k dispozícii automat na výber hotovosti ATM.

Domáce zvieratá na palube:

Všetky nórske pobrežné lode majú kajuty pre domácich miláčikov, s výnimkou MS Nordlys, MS Midnatsol a MS Kong Harald - bližšie informácie na vyžiadania. Na expedičných lodiach Explorer zvieratá nie sú na palube povolené.

Vozidlá na palube trajektových lodí
Maximálna dĺžka: 6,5 m / Max šírka: 2,45 m / Max: 2,3 m / Max hmotnosť: 5 000 kg
Karavany, minivany a prívesy nie sú akceptované. Z bezpečnostných dôvodov nie sú akceptované autá, ktoré používajú LPG alebo CNG - toto platí, aj keď je nádrž prázdna.

Hurtigruten je momentálne zrejme najekologickejšou plavebnou spoločnosťou vôbec

„V Hurtigrutene je tlak na udržateľné riešenia a zavádzanie ekologických technológií jadrom všetkého, čo robíme“ -  generálny riaditeľ spoločnosti, Daniel Skjeldam.

 • Hurtigruten neustále posúva svoje zelené hranice a usiluje sa o úplnú elimináciu emisií. Ako prvá lodná spoločnosť na svete zavádza bionaftu ako pohonné palivo na niekoľkých svojich lodiach.
 • Bionafta znižuje emisie až o 80 % v porovnaní s bežnou lodnou naftou. Ekologická bionafta spoločnosti Hurtigruten sa vyrába z odpadu z priemyselných odvetví, ako je rybné hospodárstvo a poľnohospodárstvo - to znamená, že pri výrobe týchto biopalív sa nepoužíva palmový olej a nemajú preto negatívny vplyv ani na dažďové pralesy. Bionafta sa bude používať v kombinácii s inými nízkoemisnými zdrojmi paliva.
 • Navyše, mnohé ich lode sú už vybavené zariadeniami na pripojenie na pobrežnú energiu z miestnych prístavov, čím sa eliminujú emisie počas zastávok.
 • Na všetkých lodiach flotily je zakázané používanie jednorázových plastov. 
 • Všetok vyprodukovaný odpad sa ukladá na palube, aby sa potom vyložil a spracoval na pevnine – nedochádza teda k znečisťovaniu morí.
 • Od júla 2018 spoločnosť úplne vylúčila používanie jednorázových plastových produktov (slamky, umelé poháre, sáčky, plastové tašky, jednodávkové balenia masla a iných potravín). Taktiež vyzvali svojich dodávateľov, aby aktívne redukovali používanie plastových obalov.
 • Zamestnanci na lodiach spolu s mnohými dobrovoľníkmi spomedzi cestujúcich, využívajú zastávky na čistenie miestnych pláží.

V cene plavby Hurtigruten je zahrnuté:

Expedičné plavby:

 • Ubytovanie v kajute vybranej kategórie
 • Plná penzia
 • Využívanie zariadení na lodi
 • Nealkoholické nápoje, stolové víno a pivo počas hlavných jedál. Káva, čaj a voda sú k dispozícii počas celého dňa.
 • Prístavné poplatky

Pobrežné nórske plavby:

(Trasy Bergen - Kirkenes - Bergen, Bergen - Kirkenes - Trondheim, Bergen - Kirkenes a Kirkenes - Bergen)

Kategória Basic:

 • Ubytovanie v kajute vybranej kategórie bez možnosti výberu konkrétnej kajuty
 • Plná penzia
 • Prístavné poplatky

Kategória Select:

 • Možnosť výberu konkrétnej kajuty vo vybranej kategórii, podľa aktuálnej obsadenosti
 • Možnosť výberu turnusu sedenia pri večeri
 • Plná penzia
 • Káva a čaj počas celého dňa
 • Používanie palubnej wifi

Kategória Platinum:

 • Večera v À la carte reštaurácii (nie je k dispozícii na MS Vesterålen)
 • Výber nápojov počas večere
 • Večerná úprava kajuty
 • Večera s kapitánom
 • Raňajky Platinum (a la carte)
 • 2 organizované pobrežné exkurzie (11- a 12-dňové plavby)
 • 1 organizovaná pobrežná exkurzia (6- a 7-dňové plavby)
 • Návšteva kapitánskeho mostíka (po dohode s bezpečnostnou službou)
 • Doprava z/na letisko v Bergene, Trondheime a Kirkenes
 • Minerálna voda v kajute
 • Košík na privítanie so sektom v kajute
 • Bezplatné zapožičanie ďalekohľadu
 • Outdoorové oblečenie
 • Používanie palubnej wifi

V cene plavby Hurtigruten nie je zahrnuté:

 • Doprava do a z prístavu (ak inak neuvedené)
 • Osobné výdaje na palube (kaviareň, samoobslužná práčovňa s pracími prostriedkami atď.)
 • Prepitné (nevyžaduje sa)
 • Nápoje nezahrnuté v cene kategórie
 • Fakultatívne exkurzie (ak inak neuvedené)
 • Cestovné poistenie - na požiadanie naceníme
 • Víza (ak potrebné)
Plavby spoločnosti Hurtigruten
 • MS Nordkapp

  MS Nordkapp

  Nórske fjordy
  Bergen, Nórsko Bergen, Nórsko
  Dátum odchodu: 20. 07. 2024
  4 252 € vonkajšie
  Dĺžka: 12 nocí
  Cena od: 4 252 €
 • MS Nordkapp

  MS Nordkapp

  Nórske fjordy
  Bergen, Nórsko Kirkenes, Nórsko
  Dátum odchodu: 20. 07. 2024
  3 301 € vonkajšie
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 3 301 €
 • MS Nordnorge

  MS Nordnorge

  Nórske fjordy
  Kirkenes, Nórsko Bergen, Nórsko
  Dátum odchodu: 20. 07. 2024
  2 424 € vonkajšie
  Dĺžka: 6 nocí
  Cena od: 2 424 €
 • MS Polarlys

  MS Polarlys

  Nórske fjordy
  Bergen, Nórsko Bergen, Nórsko
  Dátum odchodu: 22. 07. 2024
  5 052 € vonkajšie
  Dĺžka: 12 nocí
  Cena od: 5 052 €
 • MS Kong Harald

  MS Kong Harald

  Nórske fjordy
  Kirkenes, Nórsko Bergen, Nórsko
  Dátum odchodu: 22. 07. 2024
  2 481 € vonkajšie
  Dĺžka: 6 nocí
  Cena od: 2 481 €
 • MS Nordstjernen

  MS Nordstjernen

  Arktída
  Longyearbyen / Svalbard, Nórsko Longyearbyen / Svalbard, Nórsko
  Dátum odchodu: 22. 07. 2024
  1 690 € vnútorné
  2 684 € vonkajšie
  Dĺžka: 4 noci
  Cena od: 1 690 €
 • MS Polarlys

  MS Polarlys

  Nórske fjordy
  Bergen, Nórsko Kirkenes, Nórsko
  Dátum odchodu: 22. 07. 2024
  4 014 € vonkajšie
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 4 014 €
 • MS Vesteralen

  MS Vesteralen

  Nórske fjordy
  Kirkenes, Nórsko Bergen, Nórsko
  Dátum odchodu: 23. 07. 2024
  2 109 € vnútorné
  2 312 € vonkajšie
  Dĺžka: 6 nocí
  Cena od: 2 109 €
 • MS Richard With

  MS Richard With

  Nórske fjordy
  Bergen, Nórsko Bergen, Nórsko
  Dátum odchodu: 24. 07. 2024
  4 252 € vonkajšie
  Dĺžka: 12 nocí
  Cena od: 4 252 €