Hellesylt

Hellesylt je malá dedina v nórskom okrese Stranda, v kraji Møre og Romsdal.  Leží na začiatku fjordu Sunnylvsfjorden, na západnom konci slávneho fjordu Geirangerfjorden. 20 m vysoký vodopád Hellesyltfossen predeľuje dedinu na dve časti.

Sezóna a plavby v Hellesylte

Sezóna výletných plavieb trvá od mája do septembra. Obzvlášť obľúbený je začiatok leta, pre svoje "nekonečne" dlhé dni, najnižšie zrážky a príjemnú klímu.
Priemerné teploty max - min a počet dní s výskytom dažďa:
• Máj max 17° / min 6° C, 11 dní
• Jún max 20° / min 9° C, 12 dní
• Júl max 22° / min 12° C, 15 dní
• August max 20° / min 11° C, 15 dní
• September max 17° / min 9° C, 17 dní

Hellesylt počas sezóny na svojich plavbách po nórskych fjordoch navštevujú výletné lode lodných spoločností ako Costa Cruises, AIDA, TUI, P&O CruisesMSC Cruises.

Kam sa vydať v Hellesylte

  • Vodopád Hellesyltfossen je jedným z najfotografovanejších motívov v okolí. Nachádza sa v strede obce, medzi dvoma mostami (Høge most z roku 1907 a Hellesylt most z roku 1902), vodné masy kaskádovito padajú po leštených žulových kameňoch.
  • Kostol Sunnylven z 19. storočia, odkiaľ je krásny výhľad ponad strechy dediny na fjord. Pri kostole leží malý cintorín.
  • Galéria Peer Gynt: výstava extravagantných drevených rezbárskych prác od miestneho umelca. Zobrazujú slávny príbeh Peera Gynta, ktorý sa odohrával viac ako 300 km ďaleko v údolí Gudbrandsdalen.
  • Pešia turistika: odtiaľto začína množstvo značených trás rôzneho stupňa náročnosti, preto si pozrite jednu z informačných tabúľ v blízkosti prístaviska trajektov alebo si zoberte mapu v turistickej informačnej kancelárii, aby ste si pobyt užili čo najlepšie.
  • V lete premáva loď poskytújúca vyhliadkové plavby po fjorde.

Najobľúbenejšie exkurzie v Hellesylte

  • Panoramatický tour k Geirangeru
  • Pešia turistika k ľadovcu Briksdal
  • Pešia turistika z Vollsetu na horu Flo

Naše tipy

Jazyk: nórština a jazyk sami. Bežne sa dohovoríte po anglicky.
Mena: nórska koruna (NOK)
Nákupy a suvenýry: tradičné pletené nórske svetre (najmä klasický vzor Marius), sošky malých trolov (postavičky nórskej mytológie), vianočné dekorácie, strieborný príbor, cínové riady, suveníry s vikingskou tematikou, kaviár v tube Rørkaviar, čokoládové tyčinky Kvikk Lunsj, slaná likorica Salt Lakris.
Bankomaty sa v Nórsku nazývajú Minibank. Pri platení kartou od vás môže byť požadované predloženie ID dokladu (pas alebo OP).
Otváracie hodiny: pracovné dni 9:00 - 16:30, sobota 9:00 - 15:00. Vo štvrtok mnohé obchody ostávajú otvorené do 19:00
Gastronómia: jedlá z rýb (Fisk) a morských plodov (Sjømat): rybia polievka Fiskesuppe, rybie koláčiky Fiskekaker, mäsové guľky Kjøttkaker, hot dogy Pølser, kaviár, hnedý kozí syr brunost, vafle Vafler a lievance Sveler, slávne škoricové pečivo Kanelboller.
Tip: Nezabudnite si so sebou zobrať nepremokavú bundu alebo dáždnik. A pripomíname, že Nórsko je jednou z najdrahších krajín na svete. 

Prístavný terminál Hellesylt

Výletné lode kotvia pri novom prístavnom prístavnom móle (kapacita 1 loď). Tu môžu kotviť aj najväčšie plavidlá sveta. V zriedkavých prípadoch, keď prístav navštívi viac lodí naraz, ostatné plavidlá stoja na kotve a ich cetujúci sú prepravovaní člnmi - tendermi.

Prístavy Hellesylt a Geiranger sú pri okružných plavbách často prepojené: loď sa na niekoľko hodín zastaví pri jednom z nich, aby tam tenddermi vyložila cestujúcich s rezervovanými exkurziami. V druhom prístave potom zakotví, aby zostala dlhšie. Zvyčajne je vylodenie cestujúcich povolené v oboch prístavoch.
Vzdialenosť medzi Geirangerom a Hellesyltom je asi 22 km.

Mapa Geiranger & Hellesylt

Images by Sjuz (Pixabay ) a Katja Fuhlert (Pixabay).