Aqaba

Jordánska Aqaba (pôvodne Ayla) je jediným morským prístavom Jordánska a zároveň jeho najväčšie a najviac obývané mesto. Jeho strategická pozícia na severovýchode Červeného mora, medzi Áziou a Afrikou, ako aj blízkosť k  baniam, z neho urobili regionálny uzol na výrobu, dopravu a obchod s meďou.
Mesto je špeciálnou ekonomickou duty-free zónou s nizkymi daňami. 
Prístav Aqaba je dôležitou zastávkou výletných lodí, lebo predstavuje vstupnú bránu do antického mesta Petra, ktoré je svetoznámym archeologickým v horách Jabal Al-Madbah.

Plavby a sezóna v Aqabe

Prístav má púšnu klímu s množstvom zrážok iba 30 mm za rok. V lete dosahujú priemerné teploty 30 °C a v zime je to 13°C. More v júli dosiahne teplotu až 29°C, zatiaľ čo v marci je najstudenšie, s príjemými 23°C.

Najviac výletných lodí sa tu zastavuje v zimnej sezóne, od jesene do jari - a sú to najmä lode spoločností MSC, TUI, Costa, AIDA, NCLSilversea ... 

Kam sa vydať v Aqabe

Priamo v meste sú najvýznamnejšou pozoruhodnosťou ruiny pevnosti Mamluk Fort z 12. storočia. 
Vytesaná do červenej skaly jordánskej púšte, antické mesto Petra (Al-Batra) priťahuje návštevníkov už od svojho objavenia v 1812. Prístupové údolie Siq Canyon, hlboko vrezané do pieskovca, poskytuje vhodné veľkolepé privítanie. Petra bola založená ako hlavné mesto kráľovstva Nabataean, a dokonalosť jej kamenných budov sa dá zrovnať iba s prepracovanosťou a technickou pokročilosťou získavania a prepravovania vody. Vysoko nad mestom, vo výške únavného 800 schodového výstupu – stojí kláštor. Je menej známy, ale azda ešte pôsobivejší než budova Al-Khazneh. Pri vstupe do Petry sa platí poplatok.
Wadi Rum (Mesačné údolie) je od Aqaby vzdialené iba 60 km. Je domovom kmeňa Zalabieh, ktorý podľa zásad eko-adventure poskytuje návštevníkom dopravu, ubytovanie, stravu a sprievodcovské služby. K populárnym aktivitám tu patrí alpinizmus na masívnych skalách, 4x4 tours, jazdy na ťave, stanovanie pod hviezdami, jazda na arabských koňoch. 
Červené more je obľúbenou turistickou destináciou pre svoje koralové útesy, bohatú morskú faunu a flóru a pre nádherné pieskové pláže.

Najobľúbenejšie exkurzie v Aqabe

  • Návšteva Petry
  • Deň na pláži v Aqabe
  • Šnorchlovanie a potápanie v Červenom mori
  • Po stopách Lawrenca z Arábie - 4x4 safari na púšti Wadi Rum
  • Večera a folklórne predstavenie v beduínskom tábore

Naše tipy pre prístav Aqaba

Doprava do mesta: pri bráne prístavu čakajú taxíky. Pešo je to k pevnosti Aqaba Fort asi 15 - 20 min. Do Petry a do Wadi Rum dopravujú aj autobusy verejnej dopravy, ale iba pri dostatočnom množstve cestujúcich.
Nákupy: hebronské sklo, krabičky z perlete, keramika, herné súpravy backgammon, vyšívané obrusy, zlaté a strieborné šperky (napríklad náhrdelníky so symbolom krajiny - nádobou na kávu dalleh. Najznámejšie nákupné centrá sú Aqaba City Center Shopping Mall, Dream Mall alebo Shweikh Mall. Aqaba Gateway je rušná časť mesta s množstvom obchodov a stánkov s jedlom. Soukh by the Sea je turistickým trhom s miestnymi výrobkami a podobne aj obchodíky na South Kingdoom Bazaar. 
Otváracie hodiny: obchody a nákupné centrá sú otvorené od 10-11 do 1-2 v noci. Medzi 15:00 a 18:00 majú menšie obchody prestávku.
Gastronómia: Niektoré špeciality ako hummus, falafel a shawarma sú známe aj v Európe, ale tu môžete ochutnať ich originálnu podobu. Ochutnajte jordánske národné jedlo mansaf z beduínskej kuchyne z jahňačieho mäsa alebo chutnú a zdravú prílohu foul zo zelených bôbov a olív. Ako dezert si doprajte chrumkavú kanafeh alebo nadýchaný koláčik harissa.
Mena: jordánsky dinár (JOD)
Jazyk: jordánska arabčina, v turistických oblastiach sa dohovoríte po anglicky.
Bezplatný internet je dostupný v nákupných centrách a v kaviarňach
Etiketa: Doporučujeme konzervatívnejšie európske oblečenie: Muži musia mať dlhé nohavice, k tomu môže byť tričko s golierikom (bez nápisov či obrázkov, ktoré by mohli urážať miestnu etiketu) alebo košeľa s krátkym rukávom. Ženám odporúčame dlhé nohavice alebo sukňu, rukávy po zápästia. Šatka nie je potrebná, ale dlhšie vlasy je vhodné mať zopnuté, nie voľne rozpustené. Vyhnúť sa priliehavému oblečeniu a výstrihom! Na verejnosti je nevhodné, ak sa dvojice bozkávajú alebo držia za ruky.

Mapa pozoruhodností mesta Aqaba