Bergen

Bergen je po hlavnom meste Oslo druhým najväčším mestom Nórska a zároveň je najdôležitejší prístav pre okružné plavby tohto severského štátu. Leží na brehu Byfjordu v malebnom zálive Vagen. 

Mesto je vzrušujúcou kombináciou prvkov historickej a modernej architektúry a ponúka množstvo zaujímavých pozoruhodností. 
Jeho bohatá história siaha do roku 1070, keď tu Olav Kyrre postavil kráľovskú rezidenciu na mieste starého vikingského osídlenia. Okolo 1350 bol v Bergene založený úrad Hanzy (Hansenatic League) a až do 18. storočia bol tento prístav prosperujúcim obchodným centrom. 

Plavba do a z Bergenu lode vedie popod niektoré pôsobivé mosty a kľukatí sa okolo množstva krásnych ostrovov a zátok, takže si ani tento zážitok určite nenechajte ujsť! Viete, že nórske fjordy sú zahrnuté na zozname Svetového Dedičstva UNESCO? 

Sezóna a plavby v Bergene

Sezóna výletných plavieb trvá od jari do jesene. Obzvlášť obľúbený je začiatok leta, pre svoje "nekonečne" dlhé dni, najnižšie zrážky a príjemnú klímu.  V lete tu denné teploty dosahujú 20 °C, v noci teploty klesnú na 14 °C. 

Bergen je domovským prístavom nórskej spoločnosti Hurtigruten, ktorá tu má postavený i svoj vlastný terminál. Niektoré jej lode sa odtiaľto popri nórskych fjordoch plavia celoročne.
Okrem lodí Hurtigruten Bergen počas sezóny na svojich európskych plavbách pravidelne navštevuje väčšina lodných spoločností.

Kam sa vydať v Bergene
Bryggen / Tyskebryggen (Svetové Dedičstvo UNESCO). Historická časť mesta s históriou siahajúcou do 11. storočia. Farebné drevené hanzovné domy s typickými vysokými štítmi. Kedysi obydlia rybárov a sklady, dnes sa v nich nachádzajú obchodíky so suvenírmi, galérie umenia a reštaurácie.  Vzdialenosť od prístavu: 500 m
Bryggens Museum v krásnej modernej budove, je postavené na archeologickom nálezisku a poskytuje pohľad do obchodu, lodnej dopravy, remesiel a každodenného života v stredoveku.
Schøttstuene (hanzovné múzeum): jedna z najstarších a najzachovalejších drevených budov v Bergene, zariadená v štýle 18. storočia, umožňuje blízky náhľad do života hanzovných obchodníkov. Vzdialenosť od prístavu: 500 m
Haakon's Hall z 13. storočia bola najväčšou a najimpozantnejšou budovou svojej doby. Leží v centre mesta a slúži ako kráľovská ceremoniálna sála.  Vedľa stojaca veža Rosenkrantz postavená v 16. storočí mala kombinovanú obrannú a rezidenčnú funkciu. Vzdialenosť od prístavu: 500 m
Aj vám praje počasie, vyvezte sa 6 minútovou jazdou na ikonickej zubačke Floybanen na kopec Floyen vo výške 320 m, odkiaľ je nádherný výhľad na mesto a jeho okolie. Stanica zubačky je asi 2 km od prístavu.
Alternatívou je výlet na lanovke Ulriken 643 na najvyšší zo siedmich hôr Bergenu, do výšky 643 m nad mestom.
Starý Bergen je múzeom pod otvoreným nebom. V drevených budovách z 18. a 19. storočia, medzi úzkymi uličkami, námestiami a alejami nájdete pekáreň, zubára, fotografa, obchodníka, krajčírsku dielňu, klenotníka a iných. Vzdialenosť od prístavu: 3 km
Akvárium Bergen vystavuje jednu z najväčších zbierok rýb a bezstavovcov Severného mora v Európe, ale taktiež sekcie venované tropickým a sladkovodným živočíchom. Vo vnútorných a vonkajších bazénoch žijú tulene a tučniaky. Vzdialenosť od prístavu: 2 km
Troldhaugen: postavený v 1885, bol domovom nórskeho skladateľa Edvarda Griega, známeho pre svoje klavírne koncerty. Vzdialenosť od prístavu: 2 km

Najobľúbenejšie exkurzie v Bergene

 • Návšteva Griegovho domu v Troldhaugen
 • Prehliadka Bergenu
 • Výlet do Hardangefjordu
 • Jazda lanovkou na Floien
 • Pádlovánie na morskom kajaku vo fjorde

Naše tipy

Nákupy a suvenýry: tradičné pletené nórske svetre (najznámejším miesto  je obchod Windfjord a veľmi trendy sú značky Oleana a Dale of Norway), sošky malých trolov (postavičky nórskej mytológie), vianočné dekorácie, strieborný príbor, cínové riady, suveníry s bvikingskou tematikou. 
Nákupné centrá Galleriet, Bergen Storsenter a Kloverhuset. Mestská časť Torggaten s obchodmi, kaviarňami a reštauráciami.
Obchody v turisticky atraktívnej štvrti Bryggen sú citeľne drahšie než obchody v centre mesta. 
Bankomaty sa v Nórsku nazývajú Minibank.
Otváracie hodiny: pracovné dni 9:00 - 16:30  (nákupné centrá do 20:00), sobota 9:00 - 15:00. Vo štvrtok mnohé obchody ostávajú otvorené do 19:00
Gastronómia: jedlá z rýb a morských plodov, kaviár, hnedý syrovátkový syr, marmelády.
Rybí trh Fisketorget je v meste už od 13. storočia a je jednou z obľúbených atrakcií. K vonkajším stánkom s čerstvými rybami, morskými plodmi a zeleninou pribudla v 2012 aj krytá tržnica s predajcami a reštauráciami otvorená celoročne. Bergen má aj sedliacke trhy, kde sa dajú kúpiť domáce mliečne a mäsové výrobky v podobe klobás a syrov, ale aj marmelády alebo korenia.
Mena: nórska koruna (NOK)
Jazyk: nórsky jazyk. Všade sa dobre dohovoríte po anglicky.
Tip: Nezabudnite si so sebou zobrať nepremokavú bundu alebo dáždnik. A pripomíname, že Nórsko je jednou z najdrahších krajín na svete. 
Pri platení kartou od vás môže byť požadované predloženie ID dokladu ako pas alebo občiansky preukaz.

Prístavný terminál Bergen

Bergen je najväčší a najmodernější nórsky prístav. 
Maximálny počet výletných lodí v prístave za deň je 4 lode a maximálny počet vylodených pasažierov za deň 9 000 osôb.

Výletné lode kotvia v Skolten - Vagen Harbor, asi 300 - 500 m od centra mesta a 800 m od populárnej časti Bryggen. Vzdialenosť od letiska Bergen Airport Flesland je 16 km.

Väčšie lode kotvia v prístavisku Jekteviken/ Dokkeskjærskaien, asi 800 m od rybného trhu. Pre cestujúcich je odtiaľto k dispozícii bezplatná kyvadlová doprava do centra mesta. 
Oficiálna stránka prístavu Bergen

Mapa Bergenu

Plavby z prístavu Bergen
 • MS Nordkapp

  MS Nordkapp

  Nórske fjordy
  Bergen, Nórsko Bergen, Nórsko
  Dátum odchodu: 20. 07. 2024
  4 252 € vonkajšie
  Dĺžka: 12 nocí
  Cena od: 4 252 €
 • MS Nordkapp

  MS Nordkapp

  Nórske fjordy
  Bergen, Nórsko Kirkenes, Nórsko
  Dátum odchodu: 20. 07. 2024
  3 301 € vonkajšie
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 3 301 €
 • MS Polarlys

  MS Polarlys

  Nórske fjordy
  Bergen, Nórsko Bergen, Nórsko
  Dátum odchodu: 22. 07. 2024
  5 052 € vonkajšie
  Dĺžka: 12 nocí
  Cena od: 5 052 €
 • MS Polarlys

  MS Polarlys

  Nórske fjordy
  Bergen, Nórsko Kirkenes, Nórsko
  Dátum odchodu: 22. 07. 2024
  4 014 € vonkajšie
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 4 014 €
 • MS Richard With

  MS Richard With

  Nórske fjordy
  Bergen, Nórsko Bergen, Nórsko
  Dátum odchodu: 24. 07. 2024
  4 252 € vonkajšie
  Dĺžka: 12 nocí
  Cena od: 4 252 €
 • MS Richard With

  MS Richard With

  Nórske fjordy
  Bergen, Nórsko Kirkenes, Nórsko
  Dátum odchodu: 24. 07. 2024
  3 301 € vonkajšie
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 3 301 €
 • MS Nordnorge

  MS Nordnorge

  Nórske fjordy
  Bergen, Nórsko Bergen, Nórsko
  Dátum odchodu: 25. 07. 2024
  4 938 € vonkajšie
  Dĺžka: 12 nocí
  Cena od: 4 938 €
 • MS Nordnorge

  MS Nordnorge

  Nórske fjordy
  Bergen, Nórsko Kirkenes, Nórsko
  Dátum odchodu: 25. 07. 2024
  3 927 € vonkajšie
  Dĺžka: 7 nocí
  Cena od: 3 927 €
 • MS Kong Harald

  MS Kong Harald

  Nórske fjordy
  Bergen, Nórsko Bergen, Nórsko
  Dátum odchodu: 27. 07. 2024
  4 159 € vonkajšie
  Dĺžka: 12 nocí
  Cena od: 4 159 €